.

.

Wolontariat

Jesteśmy grupą ludzi, która chce pomóc osobom w naszej parafii, które najbardziej tej pomocy potrzebują: osobom starszym i samotnym. Każdy z Was razem z nami może wziąć w tym udział. Szukamy ludzi o szczerym sercu, przepełnionych dobrą wolą. Szukamy wolontariuszy, którzy ochoczo nam pomogą.

Są na naszym osiedlu osoby chore, niezbyt już sprawne fizycznie, które potrzebują, by przynieść im raz w tygodniu wodę z ujęcia oligoceńskiego, zrobić jakieś zakupy, może odkurzyć mieszkanie. Są też takie osoby, które pragną, by raz na jakiś czas ktoś je odwiedził, chwilę porozmawiał, poczytał razem z nimi jakaś książkę, potrzymał za rękę. A nawet tacy ludzie, którym wystarczy, że zadzwoni się do nich, zapyta o samopoczucie, okaże się im po prostu odrobinę troski. A kiedy indziej wystarczającą pociechą dla tych osób jest to, że to one mają nasz numer telefonu, mogą do nas zadzwonić i zwyczajnie pożalić się, że je „łupie w kościach”. Te osoby nie są zbyt wymagające. Potrzebują nas, bo poza nami nie mają nikogo. Dzięki nam częściej się uśmiechają. Potrzebują oprócz naszych modlitw, także prawdziwej, pomocnej dłoni. Mamy szansę przywrócić im wiarę w ludzką dobroć.

Pamiętajmy o słowach Jana Pawła II, który powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

„Na szczególne wspomnienie zasługuje zjawisko wolontariatu. Kościół mu sprzyja, rozwija je i wszystkich zachęca do udziału w popieraniu inicjatyw w tym zakresie.”

„Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą.
Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością”.

„Jeśli czujesz się samotny, postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny”.

Raz w miesiącu, w niedziele o godzinie 19.00 spotykamy się by dzielić się doświadczeniami.

Opiekun grupy: ks. Rafał Zalewski MIC
Prowadzący: Elżbieta Wróblewska (tel. 601 736 573)