Skład Parafialnej Rady Duszpasterskiej
- ks. Marek Otolski MIC - przewodniczący
- Krzysztof Michalski - wiceprzewodniczący
- Barbara Wierzbicka - sekretarz
- Filip Duliński
- Edward Jędrasik
- Izabela Kubalska
- Paweł Kubalski
- ks. Grzegorz Leszczyk MIC - wikariusz
- Krzysztof Miziński
- Teresa Piecuch
- Wojciech Prokopczyk
- Mateusz Roman
- ks. Tomasz Sadłowski MIC - wikariusz
- Łukasz Strzyżewski
- Angelika Talarek
- Szymon Witan
- Andrzej Zajdel
Skład Parafialnej Rady Ekonomicznej
- ks. Marek Otolski MIC - przewodniczący
- Piotr Błażejczyk
- Adam Kazubek
- Beata Roman
- Paweł Stachowski
Spotkania Rady
pierwsze wtorki miesiąca, godz. 19.30, salka Hosanna
Kontakt
Krzysztof Michalski, wiceprzewodniczący, rada.stegny@marianie.pl
Powołanie Rady
Parafialna Rada Duszpasterska w obecnym składzie została powołana w niedzielę 15.09.2024 r. podczas Mszy Świętej o godz. 10.00.
Statut Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Archidiecezji Warszawskiej
pierwsze wtorki miesiąca, godz. 19.30, salka Hosanna
Kontakt
Krzysztof Michalski, wiceprzewodniczący, rada.stegny@marianie.pl
Powołanie Rady
Parafialna Rada Duszpasterska w obecnym składzie została powołana w niedzielę 15.09.2024 r. podczas Mszy Świętej o godz. 10.00.
Statut Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Archidiecezji Warszawskiej
- W ciągu sześciu miesięcy od kanonicznego objęcia parafii proboszcz ma obowiązek powołać Parafialną Radę Duszpasterską (PRD) lub potwierdzić jej skład dotychczasowy.
- Rada Duszpasterska jest miejscem dialogu duchownych i świeckich, współpracy i współodpowiedzialności za parafię. Jej zadaniem jest wspomaganie proboszcza w działalności duszpasterskiej.
- W skład Rady wchodzą z urzędu: proboszcz jako jej przewodniczący, wikariusze parafialni, katecheci oraz przedstawiciele instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Ponadto w skład Rady należy powołać przedstawicieli całej wspólnoty parafialnej odznaczających się wysokim poziomem moralnym, roztropnością i zaangażowaniem apostolskim parafii, zwłaszcza członków grup, ruchów i stowarzyszeń działających przy parafii, z uwzględnieniem stanów, zawodów, wieku oraz terytorium parafii. Ilość członków Rady winna być dostosowana do wielkości i potrzeb parafii.
- Członków PRD, którzy nie wchodzą w jej skład z urzędu, powołuje proboszcz na podstawie własnego rozeznania i potrzeb parafii, po uprzedniej konsultacji ze swoimi współpracownikami. Wiernych świeckich można też powoływać w drodze wyboru przez parafian; dokonany wybór wymaga jednak zatwierdzenia proboszcza.
- Przed pierwszym posiedzeniem członkowie Rady winni złożyć na ręce księdza proboszcza przyrzeczenie wiernego i zgodnego z przepisami prawa kanonicznego postępowania.
- Kadencja Rady trwa trzy lata. Mandat poszczególnych członków może być przedłużany na kolejne kadencje. W nadzwyczajnych okolicznościach i uzasadnionych przypadkach proboszcz może odwołać członka Rady uzasadniając wobec niego i Rady swoją decyzję.
- Dopuszcza się możliwość uzupełnienia PRD o nowych członków w czasie trwania jej kadencji.
- PRD jest organem doradczym i wspomagającym w działalności duszpasterskiej. Szczególnym przedmiotem jej troski powinno być zatem pogłębienie religijnej świadomości parafian, budzenie postawy odpowiedzialności za parafię jako wspólnotę, dbałość o wychowanie chrześcijańskie, rozwijanie inicjatyw apostolskich wśród parafian, formułowanie propozycji i wniosków dotyczących doskonalenia pracy duszpasterskiej w parafii.
- Do proboszcza należy zwoływanie Rady, przewodniczenie jej posiedzeniom, ustalanie porządku obrad, nadzór nad wykonaniem podjętych ustaleń oraz reprezentowanie Rady. W szczególnych przypadkach proboszcz, może ustanowić spośród członków PRD, swojego delegata zlecając mu przewodniczenie obradom.
- Posiedzenia Rady powinny odbywać się przynajmniej raz na trzy miesiące, a członkowie o jej posiedzeniu powinni dowiadywać się przynajmniej na tydzień przed terminem.
- Rada powinna wybrać z pośród siebie sekretarza, który prowadzi księgę protokołów z poszczególnych posiedzeń. Księgę tę przechowuje się w archiwum parafialnym i podlega ona wizytacji biskupiej i dziekańskiej.
- Działalność Rady ustaje po objęciu parafii przez nowego proboszcza, który jednakże może w ciągu sześciu miesięcy potwierdzić jej dotychczasowy skład.
- W poszczególnych przypadkach Arcybiskup może zezwolić na inne zasady powoływania PRD.
(tekst statutu za Aneksem nr 6, IV Synod Archidiecezji Warszawskiej, 19.03.2003 r.)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz