.

.

9.12.2014

Spotkanie współpracowników i przyjaciół marianów

W minioną sobotę 6 grudnia współpracownicy i przyjaciele Zgromadzenia księży Marianów spotkali się, by wspólnie się przygotować do uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.


Spotkanie miało miejsce w kościele Matki Bożej Miłosierdzia na warszawskich Stegnach. Rozpoczęło się o 12 wspólną modlitwą Anioł Pański. O. Władysław MIC powitał zgromadzonych, wyrażając ogromną radość z ich przybycia i zaprosił do wspólnego uwielbienia Boga w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia. Po odmówieniu modlitwy pomocnicy mariańscy wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. doktora Macieja Zacharę MIC, ojca duchownego z mariańskiego seminarium w Lublinie. Jej tytuł brzmiał: „Jak żyć i działać w duchu Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej”. Ks. Maciej wyjaśniał, jak możemy w codziennym życiu czerpać inspirację, radość i siły z tajemnicy Niepokalanego Poczęcia. 
„Nie jest to łatwe, ponieważ nie mamy tego doświadczenia bycia od poczęcia uwolnionymi od grzechu, które miała Maryja” - mówił. „Mamy jednak podobne doświadczenie – doświadczenie Chrztu świętego. I z tego możemy czerpać radość i siły, bo chrzest nie jest jednorazowym wydarzeniem, ale jest dla nas źródłem łaski w każdym dniu naszego życia” - podkreślał ks. Maciej. Posłużył się obrazowym porównaniem do narośli na ciele chorego człowieka, które muszą być usunięte chirurgicznie. Dla nas takim usunięciem narośli grzechu jest właśnie Chrzest święty, który uzdalnia nas do życia łaską. 
Kolejną część spotkania stanowiła uroczysta Eucharystia, której przewodniczył o. Władysław MIC. W koncelebrze uczestniczyli ks. Maciej Zachara oraz ks. Bogusław  Binda, proboszcz parafii na Stegnach. W homilii ks. Maciej odniósł się do czytań mszalnych, odnosząc je do codziennego życia: 
„Ewangelia nie czyni naszego życia bezproblemowym, pozbawionym trudów. Nawet po nawróceniu zewnętrzne okoliczności życia pozostają te same, ale człowiek patrzy na nie zupełnie innymi oczami, wiedząc, że nigdy nie jest w trudnościach sam i że każde doświadczenie można przeżyć z wiarą, jako uczeń Chrystusa” - mówił. Wzorem takiej postawy może być dla nas Matka Boża: 
„Ważne jest, żebyśmy słuchali Ewangelii o bliskości Królestwa Bożego i patrząc na Maryję Niepokalanie Poczętą, widzieli w Niej blask tej bliskości, żebyśmy też wiedzieli, że ta bliskość jest również dla nas, byśmy przyjęli miłosierdzie i bliskość Boga” - wyjaśniał homileta.  
Po Eucharystii o. Władysław zaprosił zebranych na agapę, która była też okazją do rozmów i spotkań. Chętni mogli także dowiedzieć się szczegółów dotyczących planowanych na przyszły rok pielgrzymek. Spotkanie zakończyło się wspólnym odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego w Godzinę Miłosierdzia. 

Więcej informacji o Stowarzyszeniu Pomocników Mariańskich: spm.org.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz