.

.

16.03.2015

Pasja napisana piaskiem - relacja


Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów – mawiają Chińczycy. A jeśli do tego dołożyć dźwięk – to efekt murowany. 15 marca na rozpoczęcie rekolekcji wielkopostnych mieliśmy okazję przeżyć Mękę Pańską opowiedzianą nie słowami, ale piaskiem i dźwiękiem. Misterium zostało przygotowane przez profesjonalne trio artystyczne w składzie Katarzyna Perkowska (piasek), Piotr Kurstak (gitara) i Witek Wilk (perkusja). Autorem misterium pasyjnego pt. „Dźwięki w godzinie ciszy” jest Piotr Kurstak, który skomponował muzykę do Pasji na podstawie wizji bł. Anny Katarzyny Emmerich. Początkowo myśleliśmy o wyświetlaniu zdjęć, ale to by było za bardzo statyczne. 
Kiedy pojawił się kontakt z Kasią Perkowską, chcieliśmy najpierw wyświetlać zdjęcia na zmianę z jej pięknymi rysunkami, ale to też wydawało się nam statyczne. Ostatecznie wybraliśmy rysowanie piaskiem, co jest bardzo dynamiczne i ciągle przykuwa uwagę widzów i słuchaczy – mówi w jednym z wywiadów Piotr Kurstak.
Na dużym ekranie mogliśmy więc medytować stwarzane na żywo obrazy z piasku, opisujące drogę Jezusa od modlitwy w Ogrodzie Oliwnym przez krzyż do zmartwychwstania. Szybko zmieniającym się obrazom towarzyszył akompaniament instrumentów muzycznych od delikatnego brzmienia gitary po mocne uderzenia perkusji w najbardziej dramatycznych momentach pasji. Obraz i muzyka wzajemnie się dopełniały i poruszały serca. Wprawdzie jesteśmy przyzwyczajeni do przeżywania męki Pańskiej w czasie nabożeństwa Drogi Krzyżowej lub Gorzkich Żali, jednak taka forma była wyjątkowym przeżyciem, które dla wielu uczestników długo pozostanie w pamięci. Poszczególne obrazy trafiały nie tylko do wyobraźni, ale prosto w serce. W tych ewangelicznych obrazach można było zobaczyć swoje własne życie.
Trochę żartobliwie można powiedzieć, że Katarzyna Perkowska nie jest pierwszą osobą, która pisząc na piasku opowiada Ewangelię. Pewnego dnia do Jezusa przyprowadzono kobietę przyłapaną na cudzołóstwie. – W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz? (…). Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. Jezus palcem pisał na piaszczystej ziemi. O czym pisał? Tego Ewangelista nie podaje. Niektórzy komentatorzy mówią, że uczonym w Piśmie i faryzeuszom wypisał ich własne grzechy… Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień. Być może ktoś z uczestników pasji pisanej na piasku zobaczył swój grzech i poczuł wezwanie do nawrócenia? Inni komentatorzy uważają, że Jezus napisał do cudzołożnej kobiety słowa: Bóg Cię kocha i przebacza Ci! Jestem przekonany, że w czasie pasji niejedna osoba w głębi serca usłyszała podobne słowa. Zapewnienie o miłości Boga, która jest silniejsza od grzechu i niewierności. Słowa te usłyszeliśmy chwilę wcześniej na liturgii Mszy Św. w czytaniu z Ewangelii według św. Jana: Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.

Misterium pt. "Dźwięki w godzinie ciszy" było wydarzeniem charytatywnym, cały dochód ze zbiórki został przeznaczony na rehabilitację ciężko chorego Maćka. Maciek jest podopiecznym fundacji dzieciom ,,Zdążyć z Pomocą". Więcej o Maćku na stronie www.maciej.org.pl. 
Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy bardzo hojnie obdarowali Maćka, dając mu szansę na dalszą rehabilitację. xPS


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz