.

.

13.02.2018

wielki post...


…to w liturgii czas na pokutę, mający przygotować nas do jak najpełniejszego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Wielki Post trwa przez czterdzieści dni, rozpoczyna się w Środę Popielcową, w trakcie której wierni posypują sobie głowę popiołem. Tradycja ta pojawiła się w ósmym wieku, zaś od wieku jedenastego jest zwyczajem obowiązującym w całym Kościele. Popiół do posypywania głów pochodzi ze spalonych palm święconych w Niedzielę Palmową w zeszłym roku.
Msze św. w Środę Popielcową z obrzędem posypania głów popiołem w naszym kościele będą odprawiane o godz. 6.30, 7.00, 8,30, 10.00, 17.00, 18.00 i 19.30.
Wielki Post ma być czasem na pokutę, odwróceniem się od grzechu i nawróceniem się. Trzy najważniejsze zalecenia to: post, modlitwa i jałmużna. Kościół przypomina nam, że Jezus traktował te zalecenia jako trzy najlepsze drogi do zbliżenia się do Boga.
Liturgia w okresie Wielkiego Postu staje się wyciszona. Kolorem dominującym w czasie Mszy świętej jest fiolet. Do Wigilii Paschalnej nie śpiewa się „Chwała na wysokości” i „Alleluja”. Pojawia się śpiew „Chwała Tobie, Słowo Boże”. Ołtarze nie są ozdabiane kwiatami. Chrześcijanie w trakcie Wielkiego Postu nie powinni brać udziału w zabawach. Szczególnym czasem Wielkiego Postu jest czas rekolekcji, który ma nam pomóc w godnym przeżyciu tego okresu. Rozpoczniemy je podczas wieczornej Eucharystii w środę 21 lutego br. które będą też dla naszej parafii czasem odnowienia Misji Świętych. Poprowadzą je księża Michaelici: Piotr Prusakiewicz i Rafał Szwajca.
Zapraszamy także na nabożeństwa Męki Pańskiej: w piątki na Drogę Krzyżową - dla dorosłych po Mszy św. o godz. 8.30; dla dzieci o godz. 17.00; dla dorosłych i młodzieży po Mszy św. o godz. 18.00, oraz na nabożeństwa Gorzkich Żali w niedziele o godz. 17.00.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz