.

.

21.04.2019

XIII katolickie dni filmowe

W ostatni weekend kwietnia, w dniach 27 - 28 kwietnia br. w Centrum Łowicka na warszawskim Mokotowie (ul. Łowicka 21) odbędą się XIII Katolickie Dni Filmowe. Wydarzenie to, już od 13 lat gromadzi mieszkańców Warszawy na pokazach produkcji filmowych niosących przesłanie prawdy, dobra i piękna, często niedostępnych w programowej ofercie kinowej i telewizyjnej. Tegoroczna edycja proponuje 13 filmów dokumentalnych i pełnometrażowych o tematyce patriotycznej i religijnej.
Sobotnie pokazy rozpocznie retrospektywa X Festiwalu  „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni. Wyświetlimy 4 filmy dokumentujące historie zdobywców niepodległości, m.in. ks. Gurgacz w filmie Dariusza Walusiaka Gurgacz, czy major Danuta Szyksznian-Ossowska, łączniczka AK w filmie
Milczące pokolenie Pawła Domańskiego. W dokumencie Arkadiusza Gołębiewskiego Wolna Rzeczpospolita Łupkowska, z nieobecnym w przestrzeni publicznej wątkiem żon i dzieci internowanych Stanu Wojennego, poznamy historię ratowania napisu SOLIDARNOŚĆ odkrytego na ścianie Zakładu Karnego w Łupkowie podczas remontu w 2017 roku. Bohaterka filmowej opowieści Ada/Krysia Willenberg Krzysztofa Żurowskiego tytułowa Ada, to piękna postać Żydówki, ocalonej z Zagłady przez Helenę Majewską z Żegoty. Dziś pani Ada Polskę uważa za swój drugi dom. Przy okazji częstych przyjazdów do Polski, spłaca dług wdzięczności oprowadzając  grupy młodzieży izraelskiej. W trakcie  przeglądu filmów Festiwalu NNW przewidziane jest spotkanie z Dyrektorem Festiwalu Arkadiuszem Gołębiewskim.
Popołudniowy blok filmowy rozpocznie "półkownik" TVP od 1973 r i pierwszy film Krzysztofa Wojciechowskiego o żołnierzu niezłomnym Kula. Bohaterem filmu jest Bronisław Frankowski, żołnierz AK, kawaleraKrzyża Virtuti Militari, który przeżył własną śmierć. Po projekcji spotkanie z reżyserem. Następnym filmem będzie pierwszy dokument o grupie berneńskiej konsula Aleksandra Ładosia w reż. Roberta Kaczmarka Paszporty Paragwaju, który  przedstawia mało znaną historię udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Sobotnie projekcje zakończy zrealizowany w bezkresnych plenerach dalekiej Jakucji  niezwykły, konteplacyjny dramat Aga (prod:  Bułgaria, Niemcy, Francja) z 2018 r. nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid, o tym, co najważniejsze w życiu. Po projekcji o. dr Matrek Kotyński, filmoznawca poprowadzi duskusję. Zakończenie przewidziane jest ok godz. 20.00
Drugi dzień pokazów, poświęcony tematyce związanej z przesłaniem wiary rozpocznie relacją z pobytu ekipy filmowej w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Amazonii. Film przedstawia interesującą historię kilku dni z życia i pracy misyjnej księdza Józefa wśród Amazońskich Indian. Następną projekcją będzie film dokumentalny Edyty Szostek Będę jej główny Patronem-Andrzej Bobola. 1819 r. , Film nie tylko opowiada o życiu i kulcie jezuickiego męczennika ale pokazuje, jak ważnym patronem polskich spraw jest św. Andrzej Bobola. Po przerwie  kolejne 2 pozycje filmowe zajmują dokumenty Krzysztofa Żurowskiego. Pierwszy: Pielgrzymka pojednania do Rosji. Film opowiada o pielgrzymce, jaką niemiecki ksiądz katolicki Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, odbył z grupą Polaków do Kazania i Moskwy.  Drugi: Śledzwo w sprawie Miłosierdzia Bożego wyświetlimy dla upamiętnienia 14 rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, dla którego Saktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach było oczkiem w głowie. Autor filmu prowadzi swego rodzaju dochodzenie, mające wyjaśnić, czym jest i jak się objawiło miłosierdzie Boże. Po projekcjach przewidujemy spotkanie z reżyserem. Rewolucja totalnej wolności to kolejny ważny film dokumentalny Jarosława Mańki. Tym razem film odkłamuje genezę i proces rozwoju rewolucji obyczajowej z końca lat sześćdziesiątych.
Pokazy zakończy unikalny pełnometrażowy dokument Piotra Weycherta z 2018 r. Święta Faustyna w blasku Miłosierdzia o tym, jakie owoce dzisiaj przynosi prorocka misja św. Faustyny w historii ludzi, Kościoła i świata. W filmie obok materiałów archiwalnych są inscenizowane sceny z udziałem aktorów, uzupełnione animacjami komputerowymi i efektami wizualnymi. Po projekcji, z widzami spotka się autor filmu.
Zakończenie III Katolickich Dni Filmowych przewidujemy ok. godz. 20.00

W trakcie imprezy czynny będzie dobrze zaopatrzony bufet.
     
Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz