.

.

2.05.2019

koncert

Z okazji obchodów Roku Moniuszkowskiego serdecznie zapraszamy na przepiękny koncert, który odbędzie się w naszym kościele w sobotę, 11 maja o godzinie 19.00.
Pod batutą Borysa Somerschafa wystąpi Warszawski Chór Międzyuczelniany z orkiestrą Kameralna N-Harmonia. Usłyszymy dwie Litanie Ostrobramskie (I i III) Stanisława Moniuszki. Wykonawcom towarzyszyć będą znakomici soliści: Katarzyna Bienias (sopran), Joanna Gontarz (alt), Andrzej Marusiak (tenor) i Piotr Pieron (bas).
"Litanie ostrobramskie" to rzadkie w twórczości Moniuszki utwory religijne. Skomponowane na cześć Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej powstały
w latach 1843-55 i były wykonywane za czasów kompozytora w Ostrej Bramie w Wilnie. Moniuszko wykorzystał w nich swoje doświadczenia zdobyte na polu twórczości pieśniowej i kantatowej. Nawiązał również wyraźnie do stylu ludowych kantyczek.
Największe uznanie zyskała "III Litania", którą również sam Moniuszko szczególnie cenił. Po wykonaniu "III Litanii" w prasie pojawiły się bardzo pochlebne recenzje: "Wsłuchując się w tę muzykę, rozpoznajemy rzeczywiście całą myśl autora, która oddana została z wrodzonym i właściwym jemu tylko talentem. Znika tu zupełnie monotonność, której nie mogą uniknąć kompozytorowie dzieł religijnych, a miejsce jej zajmuje owa coraz bardziej w najróżnorodniejszych formach rozwijająca się szczytność, jaka przemawiając do serca słuchacza, podnosi zarówno myśl jego ducha ku Najwyższej Istocie." ("Czas" nr 98, 28 kwietnia 1859)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz