W miniony czwartek rozpoczęliśmy najważniejszy czas roku liturgicznego, czyli Święte Triduum Paschalne. Na jego początek, w Wielki Czwartek wieczorem, odbyła się Liturgia Wieczerzy Pańskiej, podczas której Celebrans m.in. obmywał nogi dwunastu mężczyzn reprezentujących różne stany naszego Kościoła lokalnego. Zaś po liturgii odbyła się procesja do dolnego kościoła, gdzie przeniesiono Najświętszy Sakrament do miejsca przechowania, tzw. ciemnicy. Tam trwała całonocna adoracja. Wielki Czwartek to także dzień ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa, z tej okazji wszyscy księża z naszej parafii wraz z życzeniami zostali obdarowani różami oraz laurkami przygotowanymi przez dzieci.
Święte Triduum Paschalne. Wielki Piątek.
To dzień, w którym wspominamy Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa. Wieczorem w naszym kościele odbyła się Liturgia Męki Pańskiej, podczas której usłyszeliśmy uroczyście odśpiewany tekst Męki Pańskiej, w tym roku według aranżacji autorstwa Piotr Zabielski, jednego z naszych organistów - dyrygentów chóru. Głównym punktem całej liturgii była Adoracja Krzyża, podczas której wnosi się jeden Krzyż do kościoła, a następnie odbywa się indywidualna adoracja poprzez jego ucałowanie. Na zakończenie odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem do Grobu Pańskiego, gdzie rozpoczęła się całonocna adoracja prowadzona przez poszczególne grupy parafialne.
Święte Triduum Paschalne. Wielka Sobota.
To jedyny dzień w roku kiedy w kościele nie jest odprawiana Msza Święta, ani żadna inna liturgia. To dzień wyciszenia i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przez cały dzień trwa adoracja Pana Jezusa złożonego w Grobie. Zgodnie z tradycją w tym dniu wierni przychodzą do kościoła z koszyczkami z jedzeniem, aby pobłogosławić przyniesione w nich pokarmy na stół wielkanocny.
Święte Triduum Paschalne. Wigilia Paschalna, pierwsza Msza Święta z Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Zgodnie z przepisami liturgicznymi, w sobotę po zmroku rozpoczęła się Liturgia Wigilii Paschalnej. To najbogatsza w symbolikę liturgia w ciągu całego roku, trwająca w naszej parafii ok. 3,5 godziny.
Rozpoczęła się od Liturgii Światła na zewnątrz kościoła, gdzie Celebrans dokonał poświęcenia ognia i uroczystego zapalenia Paschału - wielkiej świecy, wykonanej z naturalnego wosku pszczelego, symbolizującej Chrystusa Zmartwychwstałego. Po jego wniesieniu do kościoła i postawieniu w centralnym miejscu prezbiterium przewodniczący liturgii odśpiewał Exsultet, czyli orędzie wielkanocne zawierające pochwałę ofiary paschalnej Jezusa oraz dziękczynienie za Jego Zmartwychwstanie.
Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa, bardzo bogata tego dnia, bo zawierająca w sumie osiem czytań z psalmami oraz Ewangelię.
Kolejnym elementem tej Mszy świętej była Liturgia Chrzcielna, którą rozpoczyna śpiew litanii do Wszystkich Świętych. Po niej nastąpił obrzęd poświęcenia wody chrzcielnej poprzez trzykrotne zanurzenie w niej Paschału. W tym roku byliśmy także świadkami Chrztu Świętego dwóch noworodków - Franciszka i Tadeusza, którzy zostali ochrzczeni poprzez zanurzenie w wodzie. Całość tej części zakończyło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz pokropienie ludu.
Następnie przeszliśmy do Liturgii Eucharystycznej według tekstu Kanonu Rzymskiego oraz Komunii świętej, która z uwagi na uroczysty charakter tej Mszy Świętej była udzielana wszystkim pod dwiema postaciami - chleba i wina.
Na zakończenie odbyła się procesja rezurekcyjna wokół kościoła, zakończona hymnem Te Deum, błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem oraz uroczystym rozesłaniem z potrójnym Alleluja.
Zaś po liturgii większość jej uczestników zeszła do dolnego kościoła, gdzie po uczcie dla ducha, czekał już na wszystkich gorący posiłek i inne przekąski, czyli coś dla ciała. Tam też przez kolejne kilka godzin odbyło się radosne świętowanie Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Galeria zdjęć - Wigilia Paschalna: https://photos.app.goo.gl/K2ieVcFLL4udq6Tz7
foto: Artur Adamski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz